„Psaní tohoto článku jsem dlouho odkládal…“ 🙂
Od Lea Babauty jsem četl Zen a hotovo a abych pravdu řekl, nebyl jsem nikterak omámen. Proto jsem ke knize Stop prokrastinaci! přistupoval trochu s předsudky, nicméně kniha mě už na začátku přesvědčila, že má na světě svoje místo. Jde přímo na dřeň a ukáže vám, co je to prokrastinace a co je na ní špatného (ale i dobrého!). Této analýze se však Leo nevěnuje dlouho, spíš se snaží ukázat, jak se prokrastinace zbavit, jak zlepšit motivaci či vylepšit soustředění. Na tak malou knihu je obsahu poměrně dost.
Nejlepší způsob, jak se prokousat důležitým úkolem je soustředit se pouze na něj. Byť jsme byli dlouho vychováváni k multi-taskingu, ve skutečnosti se náš mozek dokáže soustředit pouze na jednu věc a přepínání mezi nimi nás stojí zbytečné úsilí.
Leo je známý především skrze psaní blogů (primárně zenhabits.net, který je dostupný i v češtině na zenhabits.cz) a přestože tyto blogy nesleduji dopodrobna, měl jsem pocit, že obsah této knihy jsem už někde viděl. To ale nemusí být nutně nevýhoda, především jestliže chcete knihou obdarovat někoho, kdo s Leem ještě nepřišel do kontaktu. V takovém případě obdarovaný dostane dobře a komplexně zpracované pojednání o prokrastinaci, které určitě nebude problém přečíst.
Ano, kniha je opravdu útlá (přečte ji za hodinu dvě), ale toto opět vidím jako velkou výhodu — jakmile jednou začnete, dočtení nebudete odkládat. Leův jazyk psaní (zachovaný i po překladu) je bez přítomnosti všelijakých kudrlinek, popisované rady vychází ze jeho zkušeností a ve výkladu jde rovnou k věci. Jestliže je něco nutné říct zpříma, tak to tak Leo řekne. Obdobně se Leo nezatěžuje dlouhými příklady; ono tady totiž není nic složitého k pochopení.
Pracujte na malých úkolech. Malých se nebudete bát, ani jimi nebudete zahlceni. Je to jednoduché — k hotovému se dostanete dříve. … Podobné je to u všech velkých projektů — je těžké je dokončit, těžké se pro ně nadchnout a těžké zůstat nadšený.
Líbí se mi, že Leo nabádá k práci na sobě jen po malých krocích, postupně. Jedině tak, jak tvrdí, je možné překonat zahlcení novinkami a přijmout nové návyky do každodenního života. Já určitě souhlasím — pokrok sice tak jde pomalu, ale zato jistě. A jestliže vám nějaká rada nebude fungovat, nezoufejte. Leo vás přímo vybízí k experimentování a zkoušení věcí, kterou jsou vám vlastní.
Dle mojí zkušenosti si není třeba vymýšlet složité systémy, abyste zatočit s prokrastinací. Stačí jednoduše začít něco dělat. 🙂 Ani Leo nevymýšlí nic složitého a ve svém důsledku „jen“ pojmenovává správnými jmény věci, které jste si možná nechtěli připustit. V tom tkví jeho velké kouzlo a to zejména pokud se potřebujete vypořádat s vnitřními strachy (o těch kniha také pojednává) — pro řešení problému je ho nejdříve nutné pojmenovat.
Zjistil jsem, že pro mě začátek dne funguje nejlépe, protože jak den pokračuje, objevují se naléhavé věci, které mohou narušit mé plány. Pak své důležité úkoly odkládám a odkládám, až je odložím na další den. Když uděláte svůj důležitý úkol hned ráno, můžete si ho odškrtnout, než se den plně rozběhne.
Stop prokrastinaci! si můžete pořídit již za cenu jednoho dobrého piva. Pokud cítíte, že je pro vás prokrastinace velký problém, tak určitě doporučuji koupit. Stejně tak kniha může být dobrým dárkem pro někoho z okolí. Stop prokrastinaci! obsahuje kompletní a dobře dávkovanou medicínu, která vám, pokud budete mít vůli, s prokrastinací pomůže.
Rád bych poděkoval týmu ze zenhabits.cz, kteří mi knihu poskytli zdarma. Díky!
Soutěž
Soutěž byla uzavřena a šťastnými výherci se stali @MilanMikula (tweet) @MichalGrey (tweet) a @Orvokit (tweet). Díky všem účastníkům a zenhabits.cz, kteří do soutěže knížky věnovali.
cetl jsem a potvrzuji. strucne, vystizne, dobre prelozene. ted uz jen aplikovat do praxe…..to ale trva podstatne dele nez precteni knihy 🙂
To máš určitě pravdu — vzhledem k tomu, že pracuji z domova, tak se pořád snažím usměrňovat svojí produktivitu a můžu potvrdit, že je to běh na dlouhou trať.
…těch úkolů mám denně tolik, že těžko říct, co je prokrastinace a co jenom to, že nestíhám. Ale mně většinou stačí večer udělat to-do-list na druhý den a přidat k těch nejdůležitějším úkolům priority…
Dělám to podobně. Zjistil jsem, že když vím, co mám v plánu a mám to rozepsané do bodů, tak je práce mnohem jednodušší. Používám pomodairo (http://code.google.com/p/pomodairo/ ), což je technika pomodoro zkombinovaná s úkolovníkem. Pro mě současně nejlepší metoda.
Pre mňa je najlepším prostriedkom nad prokrastináciou motivácia. A Moleskine s úlohami, ktoré po dokončení odškrtnem. Pocit na nezaplatenie.