Gregg Fraley napsal kreativně řešenou knihu o kreativním řešení problémů, při níž se nebudete nudit a ještě se mnohému přiučíte. Skloubení byznys tématu a formátu románu knize jednoznačně prospělo a před vámi stojí věc poměrně unikátní – byznys román.
Upřímně řečeno tato byznys kniha není tím, co byste čekali. Inu, pojednává o kreativním řešení problémů, tak je i její forma zpracována kreativně — jedná se o byznys román se vším, co k románu patří: postavy, děj, zvraty, láska a v závěru i happy end. Gregg Fraley tuto formu nezvolil jen tak; určitě pomáhá ke snadnějšímu pochopení procesu kreativního řešení problémů (CPS) a kniha jako taková osloví širší čtenářskou základnu. Osobně musím říct, že je to příjemná změna od „klasického“ formátu byznys knihy.
Je pouze pověra, že jen umělecky založení lidé jsou kreativní. Každý je kreativní, ať už je umělec nebo ne.
Problémy, kreativita a láska
O co tedy jde? Hlavní hrdina Jack neví, co si počít se životem. Nebaví ho práce, nemá přítelkyni a nevidí ze své situace žádné východisko. Co ale čert nechce, potká odborníka na kreativní řešení problémů, který mu chce pomoct a to všechno zadarmo. Jack si vezme poznámkový blok a pár tužek a začíná svou cestu za lepším životem. V průběhu potká Molly, číšnici v internetové kavárně, kde Jack tráví čas hledáním východisek, zamilují se do sebe a… No však to znáte.
Je to zvláštní hodnotit dějovou linii u byznys knihy, ale zde se to vyloženě nabízí. Příběhová linie asi ničím nepřekvapí, nicméně pobaví a neotráví. S postavami je jednoduché se ztotožnit, vyprávění má spád a je logicky konstruované. Avšak je jasné, že pan Fraley není spisovatel od řemesla a je nutné mu pár věcí prominout. Deus ex machina je použita hned několikrát, rozuzlení dějové linie mi přišlo v pořádku, stejně tak konečný stav, kterého Jack dosáhl ve svém životě, ale rozřešení problému Jackova mentora bylo zklamáním — od guru jeho formátu jsem čekal víc. Až přečtete, pochopíte.
Pokud opravdu rozumíte problému, řešení jsou snadno k nalezení. V takovém případě se totiž řešení sama nabízí.
Nicméně o příběhu kniha není. Klíčové jsou momenty, kdy Jack překonává jednotlivá úskalí pomocí procesu kreativního řešení problémů a ostatní mu v tom pomáhají. V první části knihy je proces vysvětlen na dobře strukturovaném problému, načež jsou Jackovy (vaše) znalosti aplikovány v hektičtější situaci, kde se CPS použije přece jenom jinak. Určitě není na škodu si vzít blok a tužku a už v průběhu čtení (v zásadě na konci každé kapitoly) si vyzkoušet aplikovat postupy na vaši situaci.
Hodnocení
Nebudu vás napínat a knihu s klidným svědomím doporučím. Vysvětlování na příkladech je vždy příjemnější a lépe pochopitelné a tato kniha je jeden velký příklad. Pokud se chcete dozvědět o základních kamenech kreativního řešení problémů, pak sáhněte po této knize. Nebudu však tvrdit, že se nedá jít v pátrání dál; kniha například není úplně vyčerpávající, co se týká technik, které CPS podporují. Spatra si vybavuji třeba Creative Problem Solving: An Introduction, která se mi zdála v tomto ohledu docela dobrá.
Chcete dobré čtení, které je trochu jiné, než byznys knihy, co obvykle čtete, ale stejně se něco naučit? Toto je doporučení hodná kniha, se kterou začít.
Gregg Fraley — Jack’s Notebook, A Business Novel about Creative Problem Solving
- Web/Blog: Gregg Fraley, Blog
- Twitter: greggfraley